Bułgaria: Czym jest Marsz Lukova?

Marsz Lukova jest corocznym marszem z pochodniami organizowanym przez Bułgarski Związek Narodowy(BNU) ku pamięci generała Hristo Lukova. Generał Lukov był bohaterem I Wojny Światowej, ministrem wojny w latach 1935-1938, a także przywódcą najsilniejszej organizacji w tym czasie - Związku Bułgarskich Legionów Narodowych(UBNL). Został zamordowany przez komunistyczną grupę terrorystyczną strzałem w plecy na oczach swojej 9-letniej córki 13 lutego 1943 roku.

Pochód zorganizowany został po raz pierwszy w 2003 roku w formie lokalnego wydarzenia z udziałem zaledwie 15 osób zainspirowanych wspomnieniami o generale przez starszych członów jego organizacji. Pamięć o nim była wtedy niemal całkowicie wymazana na skutek działań komunistów. Znany tylko nielicznym, zainteresowanym historią i weteranom UBNL, którzy przeżyli komunistyczne obozy koncentracyjne. Po upadku komunistycznej dyktatury weterani gromadzili się każdego roku w kościele w Sofii, aby uczestniczyć w nabożeństwie żałobnym dla generała. Na jedno z takich spotkań zostali zaproszeni członkowie nowo powstałej patriotycznej organizacji młodzieżowej BNU. Spuścizna została przekazana nowemu pokoleniu bułgarskich nacjonalistów i był to początkiem zrodzenia się inicjatywy marszu.

Lata wysiłków w końcu się opłaciły. W 2012 roku frekwencja na marszu sięgnęła ponad 1000 osób. W następnym roku ulicami Sofii maszerowało już ponad 2000 i liczba ta utrzymuje się po dziś dzień. Pochód poprzedza kampania informacyjna w całym kraju. W różnych bułgarskich miastach organizowane są wykłady o generale. W ten sposób Marsz Lukova stał się największym wydarzeniem dla bułgarskich nacjonalistów. Prócz upamiętnienia poległego bohatera jest również dniem jedności - różne frakcje i organizacje dołączają do marszu odkładając na bok różnice w podejściu do spraw narodowych. Marsz przyciąga ludzi w różnym wieku i o różnym statusie społecznym. Jest przykładem tego, co może dać zjednoczenie pod nacjonalistycznymi ideałami – poczucie braterstwa, wysoka samodyscyplina i żelazna wola.

Marsz stał się wydarzeniem na skalę europejską. Nacjonaliści z całej Europy wysyłają swoje delegacje. Towarzysze z Chorwacji, Niemiec, Austrii, Francji, Szwecji, Rumunii, Węgier, Włoch, Hiszpanii, Rosji, Szwajcarii, Flandrii i Walonii zostali wyróżnieni na stronie marszu. W 2012 roku w Sofii odbyła się konferencja europejskich nacjonalistów pod hasłem "Europa wolnych narodów, a nie dyktatura biurokratów z UE". Uczestniczyli w nim prelegenci z Bułgarii, Chorwacji, Niemiec i Francji. Gościem specjalnym wydarzenia był profesor Pierre Vial z Francji, jeden z założycieli New Right. W 2014 roku niemiecki zespół muzyczny Libertin napisał utwór na cześć generała. Marsz jest więc teraz jednym z corocznych wydarzeń, które wzmacniają więzi między europejskimi nacjonalistami w ich wspólnej walce z siłami globalizacji, które próbują zniszczyć tożsamość naszych narodów.

Oczywiście sukces marszu zwrócił uwagę sił antynarodowych. Kilka organizacji, w większości powiązanych z fundacją Open Society George'a Sorosa, rozpoczęła kampanię przeciwko inicjatywie BNU. Pomimo całego ich wysiłku, nie zdołała jednak zmanipulować opinii publicznej - wręcz przeciwnie, poparcie dla marszu wzrosło. Największy protest przeciwko pochodowi zgromadził do tej pory nie więcej niż 30 osób, z czego połowa nie pochodziła z Bułgarii. Mimo to wszystkie nie-nacjonalistyczne partie w parlamencie(zwłaszcza socjaliści - następcy partii komunistycznej) zgodnie potępiają marsz. Dzieje się tak głównie z powodu nacisków ze strony różnych organizacji syjonistycznych, naruszających w ten sposób narodową suwerenność Bułgarii. Co warte podkreślenia - jednym z komunistycznych zabójców gen. Lukova była Żydówka. Nie oczekuje się od tych organizacji przepraszania, a przynajmniej potępienia morderstwa bohatera narodowego. Zamiast tego zdecydowali się przykleić generałowi łatkę antysemity(bez faktycznych dowodów na poparcie tego twierdzenia). W wyniku presji burmistrz miasta, naruszając bułgarskie prawo, zakazał marszu przez trzy kolejne lata. Mimo przeciwności pochód był kontynuowany i nie przeszkodziły nawet represje ze strony policji. W zeszłym roku(2016) sąd skazał burmistrza Sofii uznając za naruszenie prawa zakazanie marszu. BNU są jednak świadomi tego, że bitwa ta będzie miała swój dalszy przebieg.

Na podstawie: lukovmarch.info

 

Tegoroczny marsz odbędzie się 17 lutego. Szczegóły dostępne na stronach facebooka

facebook.com/lukovmarsh

facebook.com/LukovmarchInt

 

 

 

Translate

   

   

Polecamy

 

 

 

więcej w dziale

LINKI

Visitor counter, Heat Map, Conversion tracking, Search Rank