Prezydent RPA wzywa do konfiskaty ziem posiadanych przez białych

Prezydent Jacob Zuma wezwał południowoafrykański parlament do dokonania zmian w konstytucji, które umożliwią wywłaszczanie białych posiadaczy ziemskich bez jakiejkolwiek rekompensaty. Populistyczny polityk już wcześniej stosował rasistowską retorykę, lecz obecnie jego wypowiedzi osiągają nowe dno.

Populistyczny ton i nasilający się rasizm w wypowiedziach i propozycjach prezydenta jest najprawdopodobniej efektem najgorszego od lat wyniku ANC w ostatnich wyborach. ANC przegrała w nich w wielu ważnych okręgach, przede wszystkim w dużych miastach i portach, jak Johannesburg, czy Port Elisabeth.

Partia Zumy jest także pod wpływem organizacji radykalnych socjalistów nazywających się Bojownikami o Wolność Gospodarczą (Economic Freedom Fighters), której przywódca, Julius Malema, znany jest z podżegania czarnych mieszkańców RPA przeciwko białym. Znane są jego wypowiedzi, w których wzywa do odebrania ziemi “najeźdźcom” i “holenderskim bandytom”.

Propozycje Zumy i wypowiedzi Malemy nie pozostały bez odpowiedzi. Z oburzeniem zareagował Boer Afrikaner Volksraad, organizacja potomków holenderskich osadników, która promuje koncepcję samostanowienia obszarów przez nich zamieszkanych. Andries Breytenbach, przywódca Volksraadu stwierdził, że jego licząca około 40 tysięcy grupa potraktuje decyzję o wywłaszczeniu jako “deklarację wojny”.

Jeśli rząd podejmie decyzję o rozpoczęciu wywłaszczeń, powiedział Andries, to “rozpęta wojnę rasową, której chcemy zapobiec”. “Potrzebujemy natychmiastowej mediacji pomiędzy nami, a rządem” – podkreślił. Zaznaczył jednocześnie, że jeśli dojdzie do agresywnych działań ze strony władz, to Volksraad “jest gotowy walczyć”.

Translate

   

   

Polecamy

 

 

 

więcej w dziale

LINKI

Visitor counter, Heat Map, Conversion tracking, Search Rank