UE ostrzega Słowenię przed zmianą prawa o cudzoziemcach

Rada Europy wezwała parlamentarzystów słoweńskich do odrzucenia rządowego projektu ustawy o obcokrajowcach, która przewiduje „uszczelnienie granic”. Zdaniem RE zaproponowane w tym miesiącu zmiany „są sprzeczne z prawem międzynarodowym i naruszają prawa człowieka”.

 

Projekt ustawy, który ma być debatowany w parlamencie w przyszłym tygodniu przewiduje uszczelnienie granic, odmowę wjazdu na terytorium Słowenii nielegalnym imigrantom i przetrzymywanie ich przez okres do sześciu miesięcy, a w razie konieczności - ze względów bezpieczeństwa – okres ten może być przedłużony o kolejne pół roku w specjalnych ośrodkach. Straż graniczna i policja będą mogły zatrzymać podejrzanych imigrantów i ich odesłać do ośrodków zlokalizowanych na granicy. Rząd przewiduje także utworzenie specjalnego Biura ds. Migracji, które będzie koordynowało politykę imigracyjną.

 

By ustawa mogła wejść w życie konieczna jest zgoda dwóch trzecich posłów. Rząd Słowenii zatwierdził zmiany w ustawie o cudzoziemcach w czwartek 5 stycznia. Komisarz Praw Człowieka Muižnieks napisał wówczas, że państwo słoweńskie powinno zapewnić imigrantom azyl na ich terytorium albo umożliwić na granicy dostęp do procedury, która zezwoli na przejazd przez ich kraj. Z drugiej strony Muižnieks z zadowoleniem przyjął poprawkę przewidującą utworzenie specjalnego Biura ds. Migracji na Słowenii, które będzie koordynowało politykę migracyjną.

 

Premier Słowenii Miro Cerar mówił 16 stycznia, że jego rząd chce uniknąć sytuacji z lat 2015-2016. W ciągu sześciu miesięcy od października 2015 do marca 2016 roku, gdy inne kraje zamknęły granice, przez terytorium Słowenii przewinęło się ponad pól miliona imigrantów udających się do Europy Zachodniej.

Translate

   

   

Polecamy

 

 

 

więcej w dziale

LINKI

Visitor counter, Heat Map, Conversion tracking, Search Rank