Kręgi sprzed 7 tys. lat odkryte w okolicach Cedynii

Naukowcy ze Szczecina, Gdańska i Poznania badają kręgi odkryte niedawno na polu w Nowym Objezierzu pod Chojną. Według pierwszych ustaleń, mogą to być pozostałości po rolniczych plemionach sprzed 7 tys. lat. Zainteresowali się nimi, kiedy pole sfotografował z lotu ptaka paralotniarz. Opublikowane w sieci zdjęcia tajemniczych kręgów stały się impulsem do rozpoczęcia prac badawczych. Jak wyjaśnia dr Agnieszka Matuszewska z katedry archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego, owe kręgi bardzo mocno skojarzyły się naukowcom z obiektami z młodszej epoki kamienia czyli neolitu, będąc obiektami typu "rondel".

Archeolodzy zaczęli prace od badania ziemi georadarem przywiezionym przez naukowców z poznańskiego oddziału Państwowej Akademii Nauk. Według dotychczasowych ustaleń, obiekt ma średnicę około 120 metrów. Wytypowany jego fragment został odgrodzony, a w ruch poszły łopaty, którymi - centymetr po centymetrze - zdejmowane są kolejne warstwy ziemi.

- Żeby zrozumieć to zjawisko trzeba się cofnąć do czasu, kiedy pojawili się tutaj pierwsi rolnicy, którzy przybyli na te ziemie z Bałkanów. Oni hodowali bydło, owce, kozy i zaczęli uprawiać zboża. Żyli tu jakieś 300 lat. I nagle wszystko się skończyło. Można powiedzieć, że nastał jakiś kryzys. Wszystko zniknęło. 200 lat później ponownie pojawili się ich potomkowie i zbudowali kręgi - opowiada prof. Lech Czerniak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego. Jak twierdzi, kręgi mogły być pierwszymi w dziejach świątyniami.

- To są kręgi koncentrycznych rowów. Z czterema lub trzema bramami, które najczęściej mają orientację związaną z przesileniem jesienno-zimowym. Mniej więcej w południe promień słońca przechodzi przez tą bramę. Badamy tylko część, resztę zostawiamy dla następnych pokoleń archeologów, którzy niewątpliwie będą mieć w przyszłości lepsze możliwości, by jeszcze raz to zbadać. Dlatego nie wolno nam całości kopać. To jednak metoda niszcząca stanowisko - dodaje prof. Czerniak.

Translate

   

   

Polecamy

 

 

 

więcej w dziale

LINKI

Visitor counter, Heat Map, Conversion tracking, Search Rank